Neuroflow® - diagnoza i trening

Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego (ang. Auditory Processing Disorder – APD, CAPD)

Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego to poważny problem, który wpływa na zdolność prawidłowego odbierania i interpretowania dźwięków. Choć ucho odpowiada za odbiór dźwięku, również bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa mózg, który przetwarza i interpretuje sygnały słuchowe. W przypadku, gdy którykolwiek z elementów układu słuchowego nie funkcjonuje prawidłowo, rozumienie mowy i sprawne komunikowanie się stają się trudniejsze. Dodatkowo, zaburzenia te mogą prowadzić do problemów w nauce, zwłaszcza w kontekście koncentracji i przetwarzania informacji.

Zaburzenia te najczęściej ujawniają się u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, kiedy stawiane są coraz większe wymagania dotyczące umiejętności słuchowych. W takim przypadku, skuteczną metodą wsparcia może być terapia Neuroflow Gliwice w Lokomotywie, która dzięki indywidualnie dopasowanym programom treningowym pomaga poprawić funkcjonowanie układu słuchowego. Warto zaznaczyć, że metoda ta bazuje na nowoczesnych technologiach, które efektywnie wspierają rozwój słuchowy i komunikacyjny.

Dla kogo?

Jeśli zauważyłaś/eś u swojego dziecka choć jeden z poniżej wymienionych problemów, mimo iż słuch fizyczny działa prawidłowo, zapraszamy na diagnozę Neuroflow® Gliwice. 

  • trudności w nauce (mimo prawidłowej inteligencji)
  • problemy rozumieniem mowy w hałasie (np. na tle klasy)
  • słaba koncentracja
  • problemy z nauką czytania, pisania i języków obcych
  • niewystarczająca uwaga
  • kłopot z pisaniem ze słuchu
  • trudności w nauce na pamięć
  • kłopot w rozumieniu długich lub złożonych poleceń
  • problem z rozumieniem szybkiej i niewyraźnej mowy
  • często prosi o powtórzenie pytania
  • „wyłącza się”, sprawia wrażenie nieobecnego
  • zaburzenia emocjonalne
  • ma problem z nawiązaniem relacji z rówieśnikami
  • chorowało często na zapalenia ucha środkowego, ostre zapalenie ucha,
  • miało lub ma przerośnięty migdałek gardłowy.

Neuroflow pozwala na dokładną ocenę przetwarzania słuchowego i wykrycie zaburzeń, które nie są widoczne w standardowych badaniach słuchu.

Wypełnij ankietę, aby sprawdzić, jakie jest ryzyko, że Twoje dziecko zmaga się z zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Ten krótki, przesiewowy test, opracowany przez twórców metody Neuroflow®, pomoże wstępnie ocenić, czy Twoje dziecko może mieć trudności z przetwarzaniem dźwięków. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, czy warto umówić się na pełną diagnozę. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia, które może być pierwszym krokiem w kierunku skutecznej terapii.

Jak wygląda diagnoza Neuroflow®?

Diagnoza w kierunku zaburzeń przetwarzania słuchowego w naszym gabinecie przeprowadzana jest przez certyfikowanego terapeutę Neuroflow® ATS. Z reguły proces diagnozy trwa około 1,5 godziny, w tym czasie zbierany jest szczegółowy wywiad medyczno-logopedyczny, który pozwala dokładnie przeanalizować problemy i ich ewentualne przyczyny.

Następnie, przy pomocy komputera i słuchawek, diagnosta przeprowadza ocenę wyższych funkcji słuchowych za pomocą znormalizowanego testu Neuroflow®. W zależności od wieku dziecka, test składa się z 3 do 8 zadań, które mają na celu dokładną ocenę funkcjonowania wyższych funkcji słuchowych.

Po przeprowadzeniu diagnozy, klient otrzymuje szczegółowy, pisemny raport zawierający informacje o wykrytych nieprawidłowościach oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania. W przypadku, gdy wyniki diagnozy wskażą na CAPD, diagnosta szczegółowo wyjaśni kolejne kroki, przedstawi plan treningu i zaprosi na trening demonstracyjny.

Zapraszamy na diagnozę dorosłych, młodzież oraz dzieci od 6. roku życia. Dzieciom w wieku 5 lat przeprowadzamy diagnozę ryzyka CAPD. Prosimy o przyniesienie wyników badania audiometrycznego lub tympanometrii. Jeśli nie posiadają Państwo aktualnych badań (nie starszych niż 3 miesiące), istnieje możliwość przeprowadzenia przesiewowego badania słuchu w naszym gabinecie.

Jak wygląda trening Neuroflow®?

Terapia zaburzeń przetwarzania słuchowego polega na aktywnym treningu słuchowym, który wymaga świadomego i zaangażowanego uczestnictwa Klienta w proponowanych zadaniach słuchowych. Dzięki tej aktywnej formie ćwiczeń, a także neuroplastyczności naszego mózgu, możliwe jest dosłowne „wytrenowanie” odpowiednich partii ośrodków słuchowych. Ćwiczenia te tworzą i wzmacniają potrzebne połączenia neuronowe.

Efektem takiej terapii jest znacząca poprawa uwagi, koncentracji, rozumienia mowy w hałasie oraz ogólna poprawa funkcjonowania. Warto podkreślić, że stopień trudności zadań jest dostosowany do wieku i możliwości dziecka. Poziom trudności zmienia się elastycznie w trakcie terapii, w zależności od udzielanych odpowiedzi.

Terapia składa się z kilku etapów, z których każdy trwa 8-9 tygodni. Ilość etapów jest różna, a po każdym etapie terapeuta przeprowadza diagnozę kontrolną. Daje ona jasny obraz, które umiejętności zostały wyćwiczone, a które wymagają dalszego treningu.

Pojedyncza sesja treningowa trwa od 20 do 40 minut, a najlepsze wyniki osiąga się, ćwicząc 3 razy w tygodniu. Możliwe jest częściowe wykonywanie ćwiczeń w domu pod nadzorem rodzica.

Więcej informacji o CAPD oraz treningu Neuroflow® można znaleźć na stronie: www.neuroflow.pl. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą i skorzystania z diagnozy i terapii, która wspiera rozwój umiejętności słuchowych w sposób efektywny.

Scroll to Top
CT Lokomotywa app

FREE
VIEW