Grupa sensoryczno-żywieniowa

Terapia grupowa – zajęcia sensoryczno-żywieniowe

Grupa sensoryczno-żywieniowa to cotygodniowe zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, które przejawiają objawy fobii żywieniowej, jedzą bardzo ograniczoną ilość produktów (wybiórczość pokarmowa).

Zajęcia odbywają się w 4-5 osobowych grupach w 2 kategoriach wiekowych. Terapię prowadzi doświadczony terapeuta integracji sensorycznej i terapeuta żywienia.

grupa sensoryczno-zywieniowa

Jeśli Twoje dziecko:

  • nie chce próbować nowych rzeczy (neofobia żywieniowa);
  • je tylko kilka wybranych składników (wybiórczość pokarmowa);
  • je bardzo małe ilości;
  • boryka się z odruchem wymiotnym lub krztuszeniem podczas jedzenia

zapraszamy na terapeutyczne zajęcia żywieniowe!

Dla kogo?

Celem zajęć sensoryczno-żywieniowych jest pomoc dzieciom z trudnościami dotyczącymi jedzenia.

Przyczyn kłopotów z odżywianiem może być mnóstwo: zaburzenia sensoryczne, zaburzenia rozwoju i związane z tym rutyny, fobia żywieniowa, trudności na tle emocjonalnym czy anomalie związane z budową narządów jamy ustnej. Niezależnie jednak od przyczyn, trudności dziecka związane z jedzeniem zawsze spędzają sen z powiek rodzicom. Wszak odżywianie to jedna z podstawowych potrzeb człowieka!

W naszych grupach sensoryczno-żywieniowych dzieci uczą się – przez zabawę – obcowania z różnymi konsystencjami, próbowania nowych rzeczy, odkrywają nowe smaki i doświadczają, że jedzenie wcale nie jest straszne! Zabawy małej grupie rówieśników zachęcają do naśladowania i przełamywania barier.

Jak wyglądają zajęcia?

Grupy żywieniowe w Lokomotywie prowadzi mgr Sandra Zarzycka – terapeuta żywienia oraz terapeuta integracji sensorycznej. Każda grupa liczy maksymalnie 5 dzieci. Cały cykl terapeutyczny trwa 3 miesiące (zajęcia raz w tygodniu, czas trwania pojedynczych zajęć to 50 minut.) – po zakończeniu cyklu terapeuta spotyka się z rodzicem w celu omówienia dotychczasowych postępów dziecka i przekazania zaleceń. Na tym etapie wspólnie z rodzicem omawia też – w razie potrzeby – kontynuowanie kolejnego cyklu terapii.

Na żywieniowych zajęciach terapeutycznych dzieci będą miały okazję swobodnie pobawić się jedzeniem, wszystkiego dotknąć, powąchać, posmakować. Uruchamiamy wszystkie zmysły. Nie zmuszamy do jedzenia! Sprawiamy, aby dziecko samo chciało próbować.


Po zakończonej terapii dziecko powinno bez problemów próbować nowych rzeczy, rozszerzyć repertuar dań, pozbyć się nawyków “uciekania” od jedzenia. Pod wpływem różnych stymulacji związanych z jedzeniem, zapachy i konsystencje zostają „odczarowane”.

Każde dziecko traktujemy indywidualnie, dlatego podczas zajęć ocenimy ewentualną potrzebę konsultacji ze specjalistą np. neurologopedą czy psychologiem.

Jak zapisać dziecko do grupy?

Sensoryczno-żywieniowe grupy terapeutyczne prowadzimy w następujących kategoriach wiekowych:

  • Grupa przedszkolna – 4-6 lat : poniedziałki, godzina 16:30
  • Grupa wczesnoszkolna 7-9 lat: poniedziałki, godzina: 15:30

Prosimy o ubranie dziecka w odzież, która może się pobrudzić, ponieważ doświadczenia z jedzeniem bywają brudzące.

Wypełnij poniższy formularz, aby zapisać dziecko na grupę sensoryczno-żywieniową. Skontaktujemy się w ciągu kliku dni, aby poinformować o miejscu.

Scroll to Top
CT Lokomotywa app

FREE
VIEW